Lifestyle

Pocztówki z wakacji – Ustka

Uważam, że raz do roku należy obowiązkowo odwiedzić północną część naszego pięknego kraju 🙂 Nie jestem natomiast do końca przekonana czy należy to robić ciągiem przez dwa tygodnie (czego dokonałam w tym roku). Wystarczyłby mi raczej długi weekend, max tydzień 🙂 W tym roku padło na Ustkę.
Jak było?

Po zeszłorocznej Łebie (wpis tutaj) pojechałam z mocno średnim nastawieniem, tym bardziej, że obiecałam sobie, że już nigdy nie pojadę nad morze w tzw. sezonie.
To nie była moja pierwsza wizyta w tym mieście. W Ustce miałam przyjemność być w lutym, na majówce i raz na Sylwestra 🙂 Za każdym razem było fajnie:) Polecam przyjechać do Ustki w okresie zimowym. Jako, że jest to senatoryjny kierunek Ustka na zimę nie zasypia i można być pewnym, że znajdziecie zarówno nocleg jak i jadłodajnie. Ośnieżony morski krajobraz jest naprawdę piękny i godny zobaczenia.

Jak było latem?

SPOKOJNIE, dzięki bogu 🙂 Ustka ujmuję spokojem i klimatem nadmorskiego, rybackiego kurortu (którego Łeba nie ma za grosz!). Władze dbają o to (widzę to za każdym razem kiedy tam jestem), aby Ustka zachowała swój niepowtarzalny klimat, jednocześnie genialnie wykorzystując unijne fundusze na rozwój infrastruktury turystycznej.
Czym mnie Ustka uwiodła w tym roku? Pięknie zrewitalizowaną ulicą Czerwonych Kosynierów <3, dwupoziomową szeroką plażą nawiezioną przez zimę, Bulwarem Portowym (ach mieć tam małe mieszkanko na poddaszu) i przeprawą mostową na zachodnią stronę, która niestety nie działa. I to jest jedna, jedyna rzecz do której muszę się doczepić.

Co z tzw. „komercją”, która skutecznie mnie odstraszyła przed ponownymi odwiedzinami w Łebie?

Jestem super mega pozytywnie zaskoczona w tym temacie. Nie da się ustrzec przed straganami, straganikami i sklepiczkami ze wszystkim i niczym, ale w Ustce jest to bardzo kulturalnie i smacznie wyważone. Wzdłuż promenady znajdziemy drewniane budki (dosłownie kilka) z rękodziełem, biżuterią, a przy wejściu na plaże, ze wszelkimi akcesoriami plażowicza. Bardziej obłożona wszelkiej maści sklepikami jest główna ulica (Marynarki Polskiej), ale w porównaniu do Łebskich ulic gdzie nie dało się wcisnąć palca powiedziałabym nawet, że jest pusto :).

Ustka urzekła mnie również „ciszą”, idąc ulicą nie wali w Ciebie z każdej knajpy inna muza. Tak na prawdę w Ustce słychać głównie mewy! Nie znajdziecie tu również klubów i klubików.

I tu dochodzimy do pytania dla kogo Ustka?

Dla mnie, to na pewno! 🙂 Jeżeli chcecie wypocząć, zaliczyć reset i poczuć klimat rybackiej wioski bez tłoku, dudniącej muzyki i otaczającej komerchy, serdecznie polecam.
Jeszcze jedna uwaga, Ustka nawiedzana w weekendy jest przez cały Słupsk, więc wieczorem na promenadzie jest tłoczno. Ja byłam pierwsze dwa tygodnie lipca i muszę powiedzieć, że w tygodniu na mieście nie ma kolejek do knajp, a na plaży odstępy między parawanami dają poczucie zachowania strefy komfortu 🙂 Jak odejdziecie jakieś 1-2 km w bok gwarantuję Wam pustą plażę 🙂 I mnie to pasi!

Gdzie jeść?

Zdecydowanie polecam burgery w Marinie na promenadzie (syty kawał mięsa dostaniecie za 18 zeta), w ich restauracji dają domowe hand-madeowe pierogi!

Najlepsze gofry, a przetestowałam 95% bud z goframi dostaniecie u chłopaków w Tawernie na promenadzie przy wieży widokowej. Nie omieszkałam im o tym powiedzieć i okazało się, że chłopaki sami robią ciasto na gofry (reszta ma oczywiście gotowce z wiadra…).

Poniżej trochę Usteckich pocztówek 🙂
Zapraszam!

DSC_9042

 

DSC_9055

 

DSC_9045

 

DSC_9058

 

DSC_9067

 

DSC_9069

 

DSC_9076

 

DSC_9081

 

DSC_9086

 

DSC_9111

 

DSC_9126

 

DSC_9147

 

DSC_9154

 

DSC_9160

 

DSC_9165

 

DSC_9167

 

DSC_9182

 

DSC_9221A

 

DSC_9204

 

DSC_9262

 

DSC_9286

 

DSC_9322

 

DSC_9293

 

DSC_9323

 

DSC_9339

 

DSC_9333

 

DSC_9370

 

DSC_9395

 

DSC_9411

 

DSC_9458

 

DSC_9472

 

DSC_9514

 

DSC_9617

 

DSC_9641

 

DSC_9649

 

DSC_9775

 

DSC_9805

 

DSC_9866

 

DSC_9872

 

DSC_9850

 

DSC_9900

 

DSC_9942

7 komentarzy

 • Ustka piękna nie tylko latem

  My uwielbiamy polskie morze o każdej porze roku. Choć nie jest tu tak egzotycznie jak w innych rejonach świata, to jednak nasz Bałtyk ma niepowtarzalny klimat. Teraz jesienią czuć tu cudowną nostalgiczną atmosferę. Wiele osób przyjeżdża tu by dać odpocząć myślą.

 • Ustka piękna nie tylko latem

  My uwielbiamy polskie morze o każdej porze roku. Choć nie jest tu tak egzotycznie jak w innych rejonach świata, to jednak nasz Bałtyk ma niepowtarzalny klimat. Teraz jesienią czuć tu cudowną nostalgiczną atmosferę. Wiele osób przyjeżdża tu by dać odpocząć myślą.

 • Monika Marcinkowska

  Ola, bardzo mi miło, że pomogłam w decyzji. Daj znać jak było, bo jestem bardzo ciekawa!

 • Ola

  Zastanawiałam się gdzie w tym roku udać się na krótki wypad nad nasze polskie morze, dzięki temu wpisowi ostatecznie zdecydowałam się na Ustkę. Do Ustki jeździłam jako dziecko i nastolatka, uwielbiałam te klify i niekończącą się plażę. Pora sprawdzić po latach co się zmieniło:) Przed paroma laty natomiast, odwiedziła Łebę…nigdy więcej! Ocieractwo i tandeta. Skutecznie mnie to zniechęciło do wizyt w miasteczkach nad polskim morzem, oby Ustka dała radę:) Pozdrawiam

 • Bogdan.B.

  Piekne zdjęcia ,jakościowo i co ważniejsze – tematycznie.Widać dobre i wrażliwe oko fotografa.Trafne spostrzeżenia co do charakteru obecnych kurortów nadmorskich , to co dobre i klimatyczne z tym co prymitywne i prostackie .Niestety wszechobecny smród szybkiego i niezdrowego żarcia oraz hektolitry chlanego piwa to exlibris kurortow w sezonie.Do tego wysyp wszelakiej maści odpustowych kramów i widok opasłych morświnów wylegujących się na plaży.Czas kiedy na plaży przeważały kobiety bez zwałow tłuszczu i faceci bez brzuchów należy do przeszłosci.O tzw. kulturze osobistej szkoda wspominac.Podzielam zdanie P.Moniki życząc wspaniałych przeżyc nad naszym możem, bo jak wszyscy wiemy – naprawdę warto.

 • Monika Marcinkowska

  Bardzo dziękuję za odwiedziny 🙂
  Ustka jest piękna o każdej porze roku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.